Biblioteka
Akademia Techniczno-Humanistyczna:

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2, bud. L, parter
tel. +48 (33) 8279310
biblioteka@ath.bielsko.pl
(Sekretariat)

tel. +48 (33) 8279284

tel. +48 (33) 8279212
czytelnia@ath.bielsko.pl
(Czytelnia Ogólna)

Pomieszczenia:
001 (prawa strona korytarza):
Wypożyczalnia

010 (lewa strona korytarza):
Dyrekcja 010/16
Czytelnia Czasopism 010/2
Czytelnia Ogólna 010/4
Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów 010/1
Wypożyczalnia Międzybiblioteczna 010/2
Samodzielne Stanowisko ds. Bibliografii i Bibliometrii 010/15

CPR certification online
BIBLIOTEKA AKADEMICKA ATH
Nasza Biblioteka ma już 50 lat!
Zdjęcie Czytelni przy ulicy Findera pochodzi z połowy lat 70-tych
Nasza Biblioteka ma już 50 lat!
Czytelnia Filii PŁ/ATH przy ulicy Willowej w budynku B z lat 90-tych
Czytelnia Ogólna posiada w swoich zbiorach ok. 34 000 woluminów
W Czytelni Czasopism zgromadzone są czasopisma polskie, zagraniczne i gazety
Księgozbiór Wypożyczalni gromadzony jest nieprzerwanie od 1970 roku i obejmuje książki ze wszystkich dyscyplin wiedzy


Adres:
Biblioteka ATH
43-309 Bielsko-Biała, ul. Willowa 2
bud. L (parter), pok. 010/15
tel. 33 8279 343

Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 8.00-14.00


Pracownicy:

kustosz: mgr Beata Paw-Peterko Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


W Bibliotece funkcjonuje komputerowy system rejestracji informacji o pracach naukowych powstałych w Uczelni – Expertus. Bibliografia rejestruje afiliowane publikacje pracowników Uczelni powstałe w okresie zatrudnienia na ATH.

„Bibliografia publikacji od roku 1969 - ..." jest tworzona w wersji elektronicznej w programie Expertus; rejestruje publikacje pracowników Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej za lata 1969-2001 oraz pracowników Akademii Techniczno-Humanistycznej od 2001 roku do dnia dzisiejszego.
http://bibliografia.ath.bielsko.pl/

W Bibliografii rejestrowane są wydawnictwa samoistne: monografie, podręczniki, skrypty (posiadające ISBN), prace doktorskie i opisy patentowe oraz niesamoistne (posiadające ISSN lub ISBN): artykuły, recenzje, referaty (bądź ich streszczenia) ze zjazdów i konferencji naukowych, rozdziały w książkach, prace dostępne w innych bazach, które posiadają przekierowanie bezpośrednio do tekstu lub abstraktu. Z systemu może korzystać każdy użytkownik (zwłaszcza autorzy rejestrowanych prac) oraz zainteresowani uzyskaniem informacji o wynikach badań naukowych. W bibliotece przechowywane są kopie wybranych prac zarejestrowanych w bazie; można z nich skorzystać w pokoju 10/1.

Polska Bibliografia Naukowa - PBN 

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia  Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie Systemu Informacji o Nauce, określającego m.in. obowiązki sprawozdawcze jednostek naukowych w zakresie dorobku publikacyjnego,  informujemy iż przesyłamy do PBN dane o publikacjach naukowych w czasopismach naukowych oraz o monografiach naukowych i rozdziałach w monografiach naukowych https://pbn.nauka.gov.pl/core/#/home​.

Osoby zainteresowane swoimi publikacjami zarchiwizowanymi w PBN prosimy o skorzystanie z linku powyżej.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia krótkich filmików instruktażowych na youtubie :

https://www.youtube.com/watch?v=--sQ3lYAcZg

https://www.youtube.com/watch?v=WmBXa5byT8c


Rejestracja publikacji w bazie Expertus

Wszystkie prace należy zgłaszać na bieżąco, niezwłocznie po opublikowaniu. Dokumenty rejestrowane są zgodnie z rokiem wydania nadrukowanym na publikacji.
Wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy oryginał publikacji dostarczyć do pokoju 010/15 w budynku L. Po zarejestrowaniu autor zostanie poinformowany o możliwości odbioru udostępnionych materiałów.

Punktacja

29 września 2020 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisał komunikat w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Nowy, rozszerzony wykaz obejmuje 728 wydawnictw: 692 wydawnictwa na poziomie I (80 pkt) i 36 wydawnictw na poziomie II (200 pkt).

Punktacja za publikacje w latach 2017-2021 nadawana jest zgodnie z Rozporządzeniem...

Wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe z dnia 18 stycznia 2019r.

Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów z 9 lutego 2021r. (wraz ze sprostowaniem z 18 lutego 2021r.) dostępny jest tutaj

Artykuły z czasopism opublikowane w latach 2017-2018 punktowane są wg listy czteroletniej (25.01.2017). Listy z wykazami tytułów czasopism wraz z przyznanymi punktami są do wglądu w Bibliotece (bud.L pokój 010/1).

Publikacje zwarte i rozdziały w monografiach opublikowane w latach 2013-2016 są punktowane zgodnie z rozporządzeniem:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2154/D2016000215401.pdf

Rozporządzenie dotyczące punktowania publikacji zwartych i rozdziałów w monografiach opublikowane w latach 2011-2012 jest do wglądu w Bibliotece (bud.L pokój 010/1).

Opisy prac opublikowanych w czasopismach z listy filadelfijskiej podają wartość wskaźnika Impact Factor (IF). Do czasu ukazania się bazy Journal Citation Reports (JCR) za dany rok kalendarzowy, publikacjom z tego roku przypisywana jest punktacja według ostatniej dostępnej edycji JCR.

W związku z coraz częściej powtarzającymi się pytaniami dotyczącymi publikowania w Open Access polecamy stronę z licencjami Creative Commons

Wykaz czasopism polskich w bazie ARIANTA
ARIANTA


Wykaz czasopism umieszczonych w bazie JCR
https://jcr.clarivate.com

Wykaz czasopism z listy filadelfijskiej
http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

Wykaz czasopism z bazy Erih

Na początku lipca 2014r. została opublikowana nowa wersja bazy ERIH ERIH PLUS, rozszerzona o nauki społeczne. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z zawartością i nowymi funkcjami bazy. Więcej informacji na : http://ekulczycki.pl/warsztat_badacza/erih-plus-zostal-uruchomiony/ .


Analiza bibliometryczna
Autorzy prac mogą samodzielnie za pomocą narzędzi bazy Expertus wykonać analizę bibliometryczną swojego dorobku
http://bibliografia.ath.bielsko.pl/analiza.html

Analiza cytowań
Dorobek naukowy pracowników ATH poddawany jest analizie cytowań indywidualnie i grupowo (podział na wydziały lub katedry). Aby dokonać analizy cytowań publikacji konkretnego autora należy dostarczyć bibliotekarzowi pełną bibliografie prac opublikowanych, każda bowiem praca, niezależnie od czasu jej powstania, może zostać zacytowana. Cytowania wyszukiwane są za pomocą bazy Web of Science. Raport cytowań zawiera opis pracy cytowanej oraz wykaz cytujących prac. Pomijane są autocytowania. Baza Web of Science umożliwia wyznaczenie wartości H-Index

 

 

Darmowa prenumerata elektronicznej wersji Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki (www.pitax.pl).

Dostęp jest możliwy tylko w Czytelni Czasopism.

14 czerwiec 2016
Regulacja należności przelewem bankowym

Uprzejmie informujemy, że została uruchomiona możliwość regulowania zobowiązań finansowych (za przetrzymane i zagubione książki) wobec Biblioteki ATH w formie przelewu bankowego na konto: Bank Pekao SA, nr 91 1240 4142 1111 0010 6786 7230.  Rozliczenie opłat za przetrzymanie książek jest możliwe dopiero po ich zwrocie !!!

Po dokonaniu przelewu Biblioteka otrzymuje informację o wpłacie należności w trzecim dniu roboczym i dopiero wówczas opłaty są rozliczane.

Jeżeli czytelnik ma zadłużenie powstałe z powodu zagubienia książki(ek) oraz nieterminowych zwrotów, powinien wykonać dwa oddzielne przelewy.

Przy regulowaniu należności powstałych w wyniku nieterminowych zwrotów, należy wpisać
w polu przedmiot zapłaty: imię i nazwisko, nr PESEL, "za przetrzymanie".

Przy regulowaniu należności za zagubienie lub zniszczenie książki  w polu przedmiot zapłaty należy wpisać: imię i nazwisko, nr PESEL, "za zniszczenie".

Uwaga!!

Wyżej wymienionych operacji można dokonywać dla opłat naliczonych przez system biblioteczny po 1 stycznia 2016 roku.

 

Czytaj dalej >
15 kwiecień 2014
Nabytki Biblioteki

Uprzejmie informujemy, że nabytki Biblioteki można przeglądać poprzez katalog on-line, w zakładce: Nowości.

Czytaj dalej >